W wielu senioralnym często niestety zaczynają się problemy w samodzielnym poruszaniem się. Taka sytuacja w dość dużym stopniu zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas rozpoczęcie korzystania ze specjalistycznego sprzętu medycznego ułatwiającego poruszanie się. Mowa tu m.in. o chodzikach rehabilitacyjnych. Jakie jest ich zastosowanie i czym się kierować przy wyborze konkretnego chodzika?

Chodzik rehabilitacyjny – jakie jest jego zastosowanie?

Chodzik rehabilitacyjny to sprzęt medyczny, z którego najczęściej korzystają osoby starsze, mające problemy z normalnym poruszaniem się. Z chodzika najczęściej korzysta się wówczas, kiedy wówczas inwalidzki nie jest potrzebny, ale tradycyjne laski czy kule ortopedyczne już nie wystarczają. Wówczas chodzik idealnie sprawdza się jako skuteczna forma wsparcia przy codziennym poruszaniu się. Z chodzika często korzystają także osoby po operacjach. Pomaga on w nauce chodzenia po zabiegu medycznym.

Czym różni się chodzik od balkonika rehabilitacyjnego?

Na rynku sklepach specjalistycznych sprzętu rehabilitacyjnego jak Orteo.pl czy podobne. Dostępne są zarówno chodziki, jak i balkoniki. Wiele osób stosuje te pojęcia zamiennie. Tymczasem chodzik rehabilitacyjny i balkonik to nie to samo. Ten drugi najczęściej wykorzystywany jest na początku procesu rehabilitacyjnego. Zalecany jest osobom starszym oraz osobom borykającym się z niedowładem kończyn dolnych. Z kolei chodzik znajduje swoje zastosowanie bardziej w przypadku osób mających trudności z utrzymywaniem równowagi. 

chodzik rehabilitacyjny

Jakie wyróżnia się rodzaje chodzików rehabilitacyjnych?

W sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym dostępne są dziś różne rodzaje chodzików. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • chodzik sztywny,
  • chodzik kroczący,
  • chodzik na kółkach.

Ten pierwszy wyróżnia się bardzo stabilną konstrukcją, która eliminuje ryzyko przewrócenia się osoby z niego korzystającej. Przeznaczony jest dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi podczas stania lub chodzenia. Z kolei chodzik kroczący dopasowuje się do ruchu ciała osoby z niego korzystającej. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób o dość słabych mięśniach rąk. Chodzik kroczący można bowiem dużo łatwiej przestawiać w porównaniu z chodzikiem sztywnym. Jeśli zaś chodzi o chodzik rehabilitacyjny na kółkach, to ten model sprawdzi się w przypadku osób nie mających problemu z utrzymaniem balansu ciała.

Czym się kierować wybierając chodzik rehabilitacyjny?

Wybierając konkretny model chodzika, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest jego wysokość. Powinien być na tyle wysoki, aby pacjent podczas poruszania się nie musiał stawać na palcach ani zginać kolan. Ważna jest także wysokość uchwytów. Te powinny znajdować się na tej samej wysokości co biodra. Wspomnieć trzeba jeszcze o wadze. Ta koniecznie musi być dostosowana do możliwości pacjenta. Jeśli chodzik będzie zbyt ciężki, wówczas mogą pojawić się problemy z jego normalnym użytkowaniem. Poza tym uwagę warto zwrócić na dodatkowe udogodnienia, takie jak np. koszyk czy podpórka.