Dziewięćsił bezłodygowy to roślina znajdująca się pod ochroną, której kwiat przypomina wyglądem gwiazdę. Była obecna już w słowiańskich wierzeniach, a nasi przodkowi przypisywali jej niezwykłą moc – stąd też wzięła się nazwa rośliny. Dziewięćsił przed objęciem ochroną był wykorzystywany w celach dekoracyjnych natomiast obecnie jest hodowany ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.


Dziewięćsił – dobroczynna moc jego korzenia

Prozdrowotne właściwości wykazuje korzeń dziewięćsiłu (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-moczopedne/dziewiecsil-korzen-ciety), który przez zielarzy był wykorzystywany od epoki średniowiecza. Zawiera silne olejki eteryczne, które działają bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie, przeciwgorączkowo i są zalecane podczas pierwszych oznak zbliżającej się infekcji. Napar z korzenia dziewięćsiłu zalecany jest do profilaktycznego stosowania w okresie sezonu grypowego, ponieważ wzmacnia naturalną odporność organizmu, działa napotnie oraz moczopędnie, ułatwiając pozbywanie się toksyn. Korzeń rośliny jest składnikiem kremów i maści, które przyśpieszają gojenie się ran oraz innych zmian skórnych, w szczególności liszajów, grzybicy czy wyprysków. Dziewięćsił jest składnikiem leków wspomagających kurację trądziku.

Gdzie kupować dziewięćsił?

Dziewięćsił bezłodygowy jest rośliną chronioną, dlatego nie można go zrywać w naturalnym środowisku. W sklepach zielarskich i dobrych aptekach można kupić korzeń dziewięćsiły w formie ciętej oraz mielonej, roślinę można łatwo kupić również poprzez sprzedać internetową. Taka postać rośliny jest przeznaczona do przygotowywania odwarów. 2 Łyżki mielonego korzenia należy gotować przez 20 minut w 500 ml wody. Przestudzony odwar można spożywać w niewielkich ilościach 3 razy dziennie. Jeśli mielony korzeń ma służyć do przygotowania toniku do przemywania skóry, zamiast wody do gotowania odwaru należy zastosować ocet winny.