Świat nieustannie się zmienia, udoskonala już odkryte narzędzia albo wynajduje nowe rozwiązania. Warto więc korzystać ze wszelkich nowinek, które mogą zwiększyć komfort życia człowieka. Jednym z nich są plastry do kinesiotapingu, których dobroczynne właściwości ludzie medycyny odkryli już kilka lat temu, a teraz zyskują coraz większe rzesze fanów. Plastry te potrafią złagodzić bóle mięśni czy stawów. Znajdują również zastosowanie w zmniejszaniu obrzęków. Czym są plastry do kinesiotapingu?

Skąd wzięły się plastry do kinesiotapingu?

Nie od dziś wiadomo, że wiedza głoszona przez ludzi wschodu, ich rozwiązania i wynalazki miały bardzo duży wpływ na funkcjonowanie większej części świata. Nie dziwi więc fakt, że plastry do kinesiotapingu to wynalazek japońskiego terapeuty, który leczył nimi osoby skarżące się na bóle mięśni czy stawów. Odkrył on, że odpowiednie oklejenie skóry specjalnymi plastrami łagodzi dolegliwości związane z urazami. W sposób szybki oraz – co chyba najważniejsze – bezinwazyjny –  potrafią przynieść ulgę i znacząco podnieść komfort życia zgłaszających się do niego pacjentów. Dzięki temu osoby skarżące się na ból mogą nadal funkcjonować normalnie, a także o wiele szybciej wracają do kondycji przed doznaniem urazu. Plastry do kinesiotapingu dostępne w sklepie Orteo szybko znalazły grono zwolenników i zwyżkowy trend na ich zastosowanie widać już gołym okiem.

Czy plastry do kinesiotapingu są dla każdego?

Nie należy zapominać, że plastry do kinesiotapingu to narzędzie, które tylko prawidłowo użytkowane może przynieść pozytywne rezultaty. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się ze specjalistą, który podpowie jak zgodnie ze sztuką nakleić plaster oraz na co zwrócić uwagę. Wykwalifikowany fizjoterapeuta przeprowadzi nie tylko wywiad, ale także dobierze odpowiedni typ plastrów do leczenia, wskaże właściwe miejsca ich aplikacji. Oczywiście może pokusić się o samodzielne oklejenie miejsc, w których występuje ból czy obrzęk. Jednak – szczególnie gdy osoba aplikująca nie posiada wystarczającej wiedzy medycznej – aby uzyskać pożądany efekt, warto zasięgnąć opinii specjalisty. W przeciwnym wypadku korzyści mogą być odczuwalne po upłynięciu dłuższego okresu czasu albo – co gorsze – użytkowanie plastry do kinesiotapingu pogłębi kontuzję.

O czym warto pamiętać w czasie użytkowania plastrów do kinesiotapingu?

Jak każde rozwiązanie mające na celu polepszenie kondycji ciała, tak i plastry do kinesiotapingu powinny być stosowane w odpowiedni sposób. Jeżeli lekarz lub fizjoterapeuta nie wskazuje konkretnych rozwiązań z użyciem plastrów, to warto pamiętać o:

  • wyborze odpowiedniej długości plastrów;
  • nie stosowaniu jednego plastra dłużej niż tydzień;
  • nie przyklejaniu plastrów w miejscach z uszkodzoną skórą;
  • odpowiednim naciągnięciu plastrów w celu uzyskania konkretnych efektów.

Ostatni punkt jest szczególnie ważny w trakcie aplikacji plastrów. Należy pamiętać, że pasma rozciągają się, a od ich naprężenia zależy funkcjonalność. Najprościej będzie zapamiętać, jaki procent rozciągliwości plastra pomaga na daną dolegliwość.

  • 50 – 75 % pierwotnej długości – zwiększenie elastyczności tkanek;
  • 25 – 50 % pierwotnej długości – wzrost napięcia powięzi;
  • 25 – 50 % pierwotnej długości – na miejscach bolesnych, obrzękach, zmianach zapalnych;
  • 50 – 75 % pierwotnej długości – wspomaganie lub ograniczenia zakresu ruchu w stawach;
  • maksymalnie 15% pierwotnej długości – przy obrzękach limfatycznych.