W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła liczba osób cierpiących na problemy trawienne, takie jak wzdęcia i zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że w zachodniej diecie brakuje błonnika, który jest niezbędny do utrzymania zdrowych jelit. Ostropest jest doskonałym źródłem błonnika i innych składników odżywczych, które mogą pomóc w poprawie zdrowia trawiennego. Oto więcej na temat tego, czym jest ostropest, jego korzyści dla Twojego organizmu i jak możesz go używać jako część swojej codziennej rutyny:

Co to jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to rodzaj kwiatów przypominających stokrotki, które rosną dziko w wielu częściach świata. Te nisko rosnące byliny mają charakterystyczny zapach i często można je znaleźć rosnące w suchych, skalistych miejscach, takich jak pola, pobocza dróg i nieużytki.

Łacińska nazwa tej rośliny to Silybum marianum lub S. Alterniflorum. Silybum to botaniczna nazwa nasion ostropestu, które są wykorzystywane do produkcji produktów dietetycznych. W niektórych częściach świata nasiona są również wykorzystywane do produkcji leków. W różnych częściach świata ludzie używali różnych nazw dla ostropestu. Główne zastosowania tej rośliny to źródło pożywienia, źródło leków i naturalne źródło błonnika.

Jak stosować ostropest dla lepszego trawienia?

ostropest plamisty

Nasiona ostropestu zawierają dużą ilość organicznej krzemionki, która jest znana z ochrony jelit przed problemami trawiennymi, takimi jak zaparcia, wzdęcia i GERD. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, nasiona ostropestu mogą pomóc w poprawie zdrowia jelit poprzez zwiększenie ilości błonnika w układzie pokarmowym.

Możesz wypić filiżankę gorącej wody z rumiankiem lub zielem mniszka i ¼ nasion ostropestu, lub wziąć 2-3 łyżki nasion ostropestu w wodzie, 3-4 razy dziennie, dla lepszego trawienia. Niektóre inne korzyści z nasion ostropestu dla zdrowia jelit to: Nasiona ostropestu mogą pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i utrzymać zdrowy poziom cukru w organizmie. Nasiona ostropestu mogą pomóc w ochronie jelit przed szkodliwymi bakteriami i grzybami, które prowadzą do zaburzeń jelitowych, takich jak zaparcia, zapalenia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i przewlekłe zmęczenie.