Izotonik to preparat, który dostarcza organizmowi brakujących węglowodanów i minerałów, a czasami również witamin. Składniki te wydalane są z organizmu razem z potem. Jego stężenie jest podobne do naturalnie występujących w tkankach płynów ustrojowych, dzięki czemu skutecznie nawadniają organizm. 

Czym jest  izotonik w proszku bez cukru?

Choć powszechnie dostępne są napoje izotoniczne, na https://swiatsupli.pl/napoj-w-proszku-bolero-instant-drink-100g-0-kcal-bez-cukru/p3801 dostępne są również izotoniki w proszku bez cukru do samodzielnego przygotowania. W tym celu należy połączyć kilka łyżek proszku z wodą i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Forma produktu nie ma większego znaczenia, dlatego warto wybrać dokładnie taki, który najbardziej spełnia nasze oczekiwania i potrzeby.

Jak działają izotoniki?

W czasie wzmożonej aktywności fizycznej woda, elektrolity oraz minerały są usuwane z organizmu wraz z potem. W związku z tym podstawowym składnikiem napojów izotonicznych jest woda, którą dodajemy również do przygotowania wersji sproszkowanej. To właśnie woda uczestniczy w większości procesów metabolicznych w organizmie, dlatego należy ją stale uzupełniać. Drugim składnikiem, obecnym również w izotonikach w proszku, są węglowodany, które dostarczają energię do każdej komórki ciała. Najczęściej dostępne są pod postacią łatwo przyswajalnej glukozy albo fruktozy, które zwiększają wydolność w czasie treningu. Przyjmowanie cukrów powinno być wyższe w czasie treningów ze względu na wysokie zapotrzebowanie energetyczne.

izotonik w proszku bez cukru

Innym, istotnym składnikiem znajdującym się w składzie izotoniku jest sód, który zwiększa absorbcję wody. Niezbędny jest do utrzymania prawidłowej równowagi elektrolitów. Dobry izotonik powinien mieć go w składzie. Izotonik w proszku bez cukru może również zawierać inne minerały, w tym takie jak: potas, wapń, magnez, które biorą udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie. Izotoniki w proszku bez cukru są odpowiednie nie tylko dla początkujących sportowców, ale również zaawansowanych. Ze względu na brak cukru są bezpieczne dla zdrowia.