Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea) to roślina, która występuje na półkuli północnej, a konkretnie: na obszarach subarktycznych. Porasta wysokie góry, a także klify arktyczne i ma szereg prozdrowotnych właściwości.

Nazywany jest często korzeniem arktycznym lub złotym korzeniem i wykazuje wiele korzystnych właściwości, między innymi:

  • działanie antydepresyjne
  • przeciwutleniające
  • przeciwzapalne

Poza tym poprawia pamięć, wspiera układ odpornościowy organizmu, a także działa antynowotworowo. Dlaczego działa na tak wiele sposobów? Ponieważ zawiera związki chemiczne, takie jak fenylopropanoidy, kalafonię, salidrozyd oraz flawonoidy i wiele innych. Można korzystać z niego, aby wspierać proces odchudzania czy wspomagać się w procesie leczenia cukrzycy lub zapobiegać jej powstawaniu. Polecany również wszystkim sportowcom, którzy potrzebują szybkiego regenerowania ciała po treningu czy zawodach.

Dla kogo różeniec górski?

Wybieranie różeńca górskiego to nie lada zadanie, bo preparatów na rynku jest mnóstwo. Warto wybierać te od znanych producentów. Dla kogo są więc polecane suplementy zawierające korzeń arktyczny? Stosować mogą go wszyscy ci, którzy chcą zadbać o zdrowie i wspierać swój organizm, a więc sportowcy, osoby intensywnie pracujące zarówno umysłowo, jak i fizycznie, a także cukrzycy. Produkt niepolecany jest dzieciom, które nie ukończyły 12 roku życia i kobietom w ciąży!