Z łagodną formą trądziku można poradzić sobie samodzielnie poprzez skoncentrowanie się na zmianie diety i uzupełnieniu jej odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Nie chodzi tu jednak o klasyczne leki. Nawet yerba mate (napar z ostrokrzewu paragwajskiego) może korzystnie zadziałać na skórę, podobnie jak i wiele innych ziół i roślinnych ekstraktów. Suplementy świetnie wspomogą domowe leczenie. Najlepsze będą te oparte na witaminach antyoksydacyjnych, substancjach mineralnych oraz aktywnych wyciągach roślinnych.

Witaminy z grupy B

Rzadko kiedy się o nich wspomina, a szkoda, bo są one istnym zbawieniem dla skóry trądzikowym, dlatego mogą zadziałać na nią nawet lepiej niżeli dużo popularniejsze witaminy antyoksydacyjne (A, C i E). Najlepszym wpływem na kondycję i stan cery wykażą się trzy z nich: B2, B3 oraz B6.

Witamina B2, nazywana też ryboflawiną, usprawnia pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu może zmniejszyć produkcję łoju. Witamina B6 (pirydoksyna) działa bardzo podobnie, jednak najlepsza pod tym względem jest niacyna, czyli witamina B3, gdyż to właśnie ona widocznie zmniejsza łojotok i osłabia przy okazji zaczerwienienie skóry, łagodząc podrażnienia. Jest szczególnie przydatna w leczeniu trądziku różowatego, czyli choroby typowej dla osób dorosłych. Witaminy z grupy B można przyjmować wraz z suplementami, produktami spożywczymi lub… herbatkami. Pewne ich ilości ma w sobie nawet yerba mate (https://planteon.pl/herbata/yerba-mate).

Wyciągi roślinne

Leki na trądzik mogą też opierać swoje działanie na właściwościach rozmaitych wyciągów roślinnych. Jednym z nich jest fiołek trójbarwny, który ma działanie antyoksydacyjne oraz wykazuje się zdolnością do łagodzenia stanów zapalnych. Dobrym wyborem będzie również mniszek lekarski. On potrafi bowiem likwidować wolne rodniki (tak jak i antyoksydanty), dzięki czemu oczyszcza skórę od środka.

Dietę zawsze warto też uzupełnić różnorodnymi roślinnymi naparami. Zamiast z samego rana raczyć się kawą, lepiej zaparzyć sobie czystek, skrzyp lub pokrzywę. Zioła powinny być kupowane w sprawdzonych punktach zielarskich. Trzeba mieć pewność, że będą mieć one najwyższą jakość, bo tylko wtedy prawidłowo zadziałają na skórę.