Niestety jakość wody w wielu mieszkaniach pozostawia wiele do życzenia, jednakże ma ona wielkie znaczenie w kontekście jakości naszego zdrowia czy sprzętu. Woda wypływa bezpośrednio na kondycje naszej skóry i włosów, lecz nie możemy zapomnieć o urządzeniach AGD, gdyż to one mają największą styczność z tą wodą, która odbija się na ich prawidłowemu funkcjonowaniu. Jeżeli chodzi o wody wodociągowe, to dostarczane są do naszych mieszkań z wodociągów w formie uzdatnionej. Największym minusem tej wody jest jej jakość, a mianowicie chodzi o to, że jest twarda, spowodowane jest to zawartością magnezu, soli oraz wapnia. Ponadto często da się wyczuć w niej chlor pogarszający jej zapach czy smak.

Uzdatnianie wody w domu

Często najlepszym rozwiązaniem na twardą wodę jest jej zmiękczenie. Do tej pracy stworzone specjalne urządzenia, w tym uzdatniacz wody. Ich przeznaczenie jest typowo domowe i działają poprzez usuwanie z wody jonów magnezu oraz wapnia, które powodują twardość. Miękka woda jest idealnym rozpuszczalnikiem, dlatego wybitnie radzi sobie z  kosmetykami, detergentami oraz środkami czystości, powodując mniejsze ich zużycie. 

uzdatniacz wody

Zmiękczanie wody i filtrowanie w jednym urządzeniu

Na rynku pojawiły się oferty egzemplarzy uzdatniaczy wody, która posiadają jednocześnie funkcję filtrowania i zmiękczania. W ich skład wchodzi węgiel aktywny oraz żywica jonowymienna. Proces pracy tego uzdatniacza wody jest następujący. Pierw woda jest filtrowana przez węgiel aktywny, który usuwa chlor odpowiedzialny za nie przyjemny smak i zapach. Następnie woda przepływa przez żywicę jonowymienną powodując jej zmiękczenie.